wtorek, 22 stycznia 2013Seria powieści kryminalnych z komisarzem Harry Hole - Jo Nesbo
Wydawnictwo Dolnośląskie


Jest listopad, w Oslo właśnie spadł pierwszy śnieg. Birte Becker po powrocie z pracy do domu chwali syna i męża za ulepienie bałwana w ogrodzie. Nie jest on jednak ich dziełem. Stają przy oknie - i widzą, że bałwan jest skierowany twarzą w stronę domu. Patrzy wprost na nich.
W tym samym czasie komisarz Harry Hole otrzymuje anonimowy list podpisany "Bałwan". Zaczyna dostrzegać wspólne cechy dawnych, niewyjaśnionych spraw. Okazuje się, że wraz z pierwszymi oznakami zimy do gazet trafia informacja o nowym morderstwie. Ofiara jest zawsze zamężną kobietą, a jednocześnie w pobliżu miejsca zbrodni pojawia się bałwan. Wszystko wskazuje na to, że po Oslo i okolicach znów krąży seryjny zabójca.

To opis "Pierwszego śniegu" - pierwszej powieści Jo Nesbo, jaka wpadła mi w ręce i pomimo że z natury nie czytam kryminałów, to te są, uwierzcie, nietuzinkowe! Można powiedzieć, że pokochałam tego autora, jego surowego, wiecznie skacowanego bohatera, a nawet te straszne i ponure historie rozgrywające się w spokojnej z pozoru i zimnej Norwegii.
Jak dotąd z całej serii nie udało mi się jeszcze upolować "Czerwonego gardła" i "Człowieka nietoperza", więc te dwie przyjemności przede mną ;) !

Ocena: *****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz