sobota, 26 stycznia 2013

Tygrysy w porze czerwieni

"Tygrysy w porze czerwieni" Liza Klaussmann
Wydawnictwo Prószyński i S-ka 2012
448 str.

Ameryka, lata 50. XX wieku. Nick i jej kuzynka, Helena, spędziły beztroskie dzieciństwo we wspaniałej rodzinnej posiadłości znanej jako Tiger House. Teraz wynajmują wspólnie dom w Bostonie i snują plany na przyszłość. Tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej wszystko zdaje się być na wyciagnięcie ręki i obiecywać lepszy, szczęśliwy los. Owdowiała w czasie wojny Helena wyjeżdża do Hollywood, gdzie ma wyjść ponownie za mąż za atrakcyjnego młodego producenta filmowego, a Nick nie może się już doczekać przenosin na Florydę do własnego męża, Hughesa, który niedługo po ich ślubie zaciągnął się do marynarki wojennej.

Wkrótce jednak złudzenia zaczynają pryskać. Mąż Heleny nie jest mężczyzną, jakim się wcześniej wydawał: całą uwagę koncentruje na urzeczywistnieniu swojego jedynego, mało realnego życiowego planu i potrzebuje w tym celu pieniędzy Heleny. Hughes natomiast wrócił z wojny chłodny i nieprzystępny, i Nick musi się pogodzić z obojętnością męża.

Piętnaście lat później, Nick i Helena wraz z dziećmi wracają do Tiger House. Podczas gdy obie matki starają się odzyskać dawne poczucie nowych możliwości, ich nadzieje zakłóca ponure odkrycie dokonane przez dzieci – zwłoki ofiary brutalnego zabójstwa. Nagłe wtargnięcie przemocy w pozornie spokojną rzeczywistość Wyspy wydobywa z cienia prywatne problemy wszystkich członków rodziny i sprawia, że kolejne ich sekrety wychodzą na jaw. Bohaterowie zaczynają zbaczać z orbit wyznaczonych im przez codzienność i nic w ich życiu już nigdy nie będzie takie samo…


Duszna atmosfera lat 40., 50. i 60. w Ameryce z jej zakłamaniem, życiem na pokaz, ustalonymi z góry pozycjami kobiet i mężczyzn w tzw. "szczęśliwych związkach". Małżonka miała być przykładną gospodynią domową, a jednocześnie pięknie wyglądać i spełniać wszystkie zachcianki męża. Tymczasem prawdziwe życie rozgrywa się pod spodem, między słowami, fałszywymi uśmiechami, gdzie emocje biorą górę nad rozsądkiem, a tłumione uczucia wybuchają ze zdwojoną siłą. Miłość, nienawiść, zobojętnienie i gniew mieszają się ze sobą, a każda z postaci daje się poznać  tym dokładniej, że te same wydarzenia poznajemy z kilku punktów widzenia poszczególnych bohaterów. Można przeczytać!

Ocena: ***Brak komentarzy:

Prześlij komentarz