czwartek, 31 stycznia 2013

Wilt

"Wilt" Tom Sharpe
Wydawnictwo Zysk i S-ka 1998
236 str.
Henry Wilt, wykładowca w collegeu, w dzień potulnie wbija literaturę angielską do tępych głów chamskich mechaników, a wieczorami snuje fantazje o zamordowaniu swej żony. Gdy połowicznie je zrealizuje, wrzucając do wykopu na budowie nadmuchiwaną lalkę naturalnej wielkości, i jest maglowany przez policję, jego żona nagle znika..."Alternatywa według Wilta" Tom Sharpe
Wydawnictwo Zysk i S-ka 2003
224 str.

Drugi tom trylogii opowiadającej o przygodach Wilta, w której zostają wyśmiane zarówno życie klasy średniej, jak i system szkolnictwa wyższego. Henry Wilt jest obecnie kierownikiem sekcji w college'u i ojcem czterech nad wiek rozwiniętych córek o niespożytej energii. Nie stracił talentu do wplątywania się w kłopoty. W domu musi stawić czoło najnowszej pasji swojej żony do wszystkiego, co alternatywne i ekonomiczne. W pracy przychodzi mu uporać się z konsekwencjami nakręcenia przez jedną z klas sceny spółkowania z atrapą krokodyla. Wszystkie trzy powieści Sharpe'a są nadzwyczaj zabawne.


"Odjazd według Wilta" Tom Sharpe
Wydawnictwo Zysk i S-ka 2000
256 str.
Na swe nieszczęście Henry Wilt uczestniczy w odkryciu zwłok studentki college'u, zatem prowadzący śledztwo inspektor Flint zyskuje okazje do zemsty na znienawidzonym wrogu (chodzi oczywiście o Bogu ducha winnego Wilta). Z kolei Eva Wilt, uważając, iż jej mąż nie wywiązuje się z małżeńskich powinności, podaje mu silny afrodyzjak, co pociąga za sobą nieprzewidziane konsekwencje. Aby dopełnić obrazu pecha czyhającego, by chwycić Henry'ego w swoje bezlitosne szpony, należy wspomnieć, że nasz bohater jest szantażowany przez mafiosa, którego uczy w więzieniu literatury (edukacja czworaczków w szkole dla wybitnie uzdolnionych dzieci kosztuje, więc Wilt musi dorobić do pensji) i któremu ma "tylko" pomóc w ucieczce.
"Wilt w drodze donikąd" Tom Sharpe
Wydawnictwo Zysk i S-ka 2006
206 str.
Jaki był Wilt? On sam nie miał pojęcia. Był po prostu szarym człowieczkiem, któremu zdarzały się dziwne rzeczy, a jego życie przypominało serię upokorzeń.
Kiedy Eva i czworaczki wyruszają w odwiedziny do wujka Wally’ego z Ameryki, Wilt wymyka się na pieszą wędrówkę po kraju, żeby odnaleźć ślady "romantycznej, nostalgicznej dawnej Anglii" i uciec od trudów codziennej harówki. Nie mija jednak wiele czasu, a Eva już jest przesłuchiwana w sprawie przemytu narkotyków, czworaczki stawiają na głowie wszystko w promieniu piętnastu mil, a wujek Wally dostaje ataku apopleksji. Jednocześnie Wilt trafia nieprzytomny do garażu lokalnego bogacza i nieświadomie wywołuje publiczny skandal dotyczący morderstwa, podpalenia i pedofilii, co pociąga za sobą szeroko zakrojone, chociaż wiodące donikąd śledztwo, prowadzone przez starego znajomego, inspektora Flinta.


Powiem tylko jedno: to trzeba przeczytać! Obojętne w jakiej kolejności, to nie ma znaczenia. Brytyjski humor w najlepszym wydaniu. W księgarniach raczej niedostępne, szukajcie w bibliotekach.

Ocena: *****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz